Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Podatnicy w Polsce często gubią się w meandrach ciągle zmieniających się przepisów. Niestety często zdarza się też tak, że są one niejasne – mimo najszczerszych chęci podatnik nie jest precyzyjnie poinstruowany, w jaki sposób powinien rozliczyć się z fiskusem. W razie wątpliwości zawsze może on jednak wystąpić do urzędu o podatkową interpretację indywidualną. Jak można to zrobić?
Jak wysłać zapytanie do fiskusa?
Wniosek o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej można złożyć osobiście w Krajowej Informacji Skarbowej, wysłać listownie lub złożyć przez internet. Do wniosku należy załączyć potwierdzenie opłaty (w 2022 roku – 40 zł za opis jednego zdarzenia: faktycznego lub przyszłego).
W przypadku załatwiania sprawy przez internet podatnik powinien odwiedzić platformę ePUAP i znaleźć stronę „Wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej na wniosek zainteresowanego”. System poprosi go o zalogowanie się przez profil zaufany. Po zalogowaniu należy wypełnić formularz i załączyć potwierdzenie płatności, kliknąć „DALEJ” i elektronicznie podpisać wniosek. Po złożeniu podpisu pozostaje kliknąć „WYŚLIJ” i upewnić się, że otrzymaliśmy urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
Zawsze możesz poprosić o pomoc przy wypełnianiu formularza zaufane biuro rachunkowe.
Ile trwa uzyskanie podatkowej interpretacji indywidualnej?
We wniosku należy zawrzeć swoje stanowisko wobec danego zdarzenia. Jeśli urząd nie odeśle interpretacji indywidualnej w ciągu 6 miesięcy, oznacza to, że jest ono słuszne. Odpowiedź otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP lub listownie na adres, który wskażesz we wniosku. Masz 30 dni kalendarzowych na złożenie skargi do WSA, jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną interpretacją.